Dantiscum czyli Gdańsk

Gdańsk jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską. Jest to jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto…

8_zmniejszacz-pl_684517Rok 997 przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta chociaż już w VII wieku była tu osada rybacka. Związane jest to z wizytą w tych stronach biskupa, misjonarza Wojciecha (Adalberta), gdzie święty ochrzcić miał dużą liczbę nawróconych a później zginął z rąk pogańskich Prusów.

Istotne zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów i Starym Mieście: Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny, główne znajdują się wzdłuż Drogi Królewskiej reprezentacyjnej ulicy Gdańska – Długiej. Na Głównym Mieście znajduje się również Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP największa średniowieczna świątynia z cegły w Europie. Do miejsc w Gdańsku należy również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa, gdzie znajduje się zespół katedralny. DSC00121_zmniejszacz-pl_225138

Ulica Długa i Długi Targ to najpiękniejsze ulice Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Przy Długim Targu, który pełnił rolę giełdy w XVI i XVII mieszkali najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, bogaci kupcy a także burmistrzowie. Najstarsze zachowane domy powstały tu już w średniowieczu.

Najokazalszą budowlą świecką dawnego Gdańska, siedzibą władz miasta jest ratusz. Budowany był od 1379 do 1596 roku. Pod koniec XVI wieku na jednym z narożników umieszczono zegar słoneczny, na którym znajduje się łacińska sentencja “Cieniem są dni nasze”. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Fontanna Neptuna stojąca przed Dworem Artusa  jest symbolem Gdańska. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Według jednej z legend Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki “Goldwasser”, której charakterystyczną cechą są drobne płatki 22-23-karatowego złota, zawieszone w tym alkoholu. Zgodnie z legendą oburzony Neptun, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które od tej pory zdobią ówże ziołowy likier.

Dwór Artusa powstawał jako miejsce spotkań zamożnych kupców i rzemieślników na wzór legendarnego 9_zmniejszacz-pl_793289Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego Gdańska.

Żuraw jest największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy. Jest to również jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Położony jest nad Motławą i niegdyś służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy. Obecnie żuraw jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego.DSC09858_zmniejszacz-pl_295318

Bazylika Mariacka to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest również zwana „koroną miasta Gdańsk”. Jest to największa ceglana, gotycka świątynia w Europie.

Jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska, która prowadzi od kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża jest ulica Mariacka. Zamyka ją średniowieczna gotycka Brama Mariacka. Stanowi ona przykład dawnej zabudowy gdańskiej – bogato dekorowanymi fasadami kamienic.

Warto również zobaczyć Wielki Młyn, który został zbudowany około połowy XIV wieku na kanale Raduni i był największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku. Łączył trzy funkcje: młyna, magazynu i piekarni.

Początkiem sierpnia każdego roku w różnych miastach Polski odbywa się impreza handlowo-kulturalna związana z obchodami świąt świętego Dominika i świętego Jacka – Jarmark Dominikański. Największe i najbardziej spektakularne wydarzenie, trwające 3 tygodnie organizowane jest właśnie w Gdańsku. Co roku bierze w nim udział wielu handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów. Jest tam również cała ulica stoisk gastronomicznych, na których turyści z zagranicy mają okazję pokosztować tradycyjnych polskich dań.