Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jednym z najpiękniejszych parków w Europie, który został wpisany w 1979 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Park Narodowy Plitwickich Jezior położonyw Chorwacji…

W parku znajdują się liczne wodospady i jeziora krasowe, którym turkusowe zabarwienie nadają osady wapnia wypłukiwane przez wodę. Jeziora są połączone ze sobą kaskadowo. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie ponad 8 km a ich łączna powierzchnia to około 200 hektarów.

HPIM4081_zmniejszacz-pl_634267

Na terenie Parku Narodowego znajduje się też  największy wodospad Chorwacji Veliki slap. Ma on długość  78 metrów.

DSC06919_zmniejszacz-pl_324157

Znajdują się tam również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

Żyje tam około 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów. Występuje tam również blisko 50 gatunków roślin storczykowatych. Wśród nich spotykana jest najładniejsza europejska orchidea – obuwik pospolity.

Okolice jezior zamieszkują wilki, lisy, kuny, borsuki i niedźwiedzie brunatne, wydry i rysie a także  sarny, dziki i jelenie.

W parku można skorzystać z darmowej kolejki która odwozi turystów ze stacji w pobliżu których znajdują się parkingi. Park jest również skomunikowany darmowymi, elektrycznymi stateczkami.

Warto zaplanować jeden dzień w podróży po Chorwacji  na zwiedzanie jezior plitwickich.