Road to Hel – Mierzeja Helska na 2 koła

Mierzeja Helska (półwysep Helski) jest piaszczystym wałem, który uformował się z piasków niesionych przez prąd morski i przez wiatr. Tworzy ona piaszczystą barierę, która oddziela Zatokę Pucką od morza…

JASTARNIANa Hel można się dostać na kilka sposobów. Drogą morską korzystając z tramwaju wodnego kursującego z Gdańska, Gdyni i Sopotu, drogą asfaltową i kolejową z Władysławowa, a także ścieżką rowerową poprowadzoną wzdłuż mierzei z Władysławowa do Helu.

Cała trasa jest bardzo malownicza. Od Władysławowa do Kuźnicy i dalej do Jastarni poprowadzona jest wzdłuż zatoki Puckiej. Odcinek od Juraty do Helu wiedzie przez las i zalesione wydmy. Cały odcinek mierzy około 40 km w jednym kierunku.

JASTARNIAPrzemierzając półwysep w stronę Helu przejedziemy przez kilka miejscowości: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata. Chałupy słyną ze swoich plaż ciągnących się wzdłuż całej miejscowości, które w sezonie letnim są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej sprawiają, że jest to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do uprawiania kitesurfingu, żeglarstwa i windsurfingu.  

Warto zatrzymać się w Kuźnicy. Znajduje się tam zbudowany w latach 1931-33 Kościół w stylu neogotyckim  a w nim drewniana ambona imitująca łódź, która została wykonana przez mieszkańców Kuźnicy.  W Kuźnicy znajduje się również mały port rybacki.  

301464_DSC00312Jadąc dalej w kierunku Helu docieramy do Jastarni. Jest to miasteczko ze sporym portem rybackim, przystanią dla żaglówek i molo.  Znajduje się tutaj również małe trawiaste lądowisko turystyczne, gdzie prowadzone są loty widokowe nad półwyspem w sezonie od maja do września.

W Jastarni znajduje się również najmniejsza latarnia morska w Polsce. Jej wysokość to 13,3 m. Jest jedną z dwóch latarni w Polsce wykonanej z elementów metalowych. Latarnia w Jastarni została wybudowana w 1950 roku w miejscu poprzedniej latarni wysadzonej po rozpoczęciu działań wojennych na początku II Wojny Światowej. Latarnię można obejrzeć tylko od zewnątrz, gdyż nie jest udostępniona do zwiedzania.

HELAtrakcją Jastarni jest również  chata rybacka z 1881 roku. Została ona zbudowana z wyrzuconych przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Aktualnie stanowi muzeum, wewnątrz którego można oglądać sprzęt rybacki, jakiego używano dawniej na Półwyspie.

Na trasie do Helu położony jest również kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem morskim – Jurata. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia starosłowiańskiej bogini morza – córki boga Gorka. Jak głosi legenda zakochała się ona, wbrew woli swojego ojca w ubogim rybaku. Rozgniewany tym faktem ojciec roztrzaskał jej podwodny, bursztynowy pałac a jego szczątki do dziś są wyrzucane na brzeg przez fale morskie.

ROZEWIENa koniec dojeżdżamy do Helu. Miasto położone jest na cyplu Mierzei Helskiej. Do zabytków helskich zaliczane są ryglowe domki rybackie z przełomu XVIII/XIX w, kościół poewangelicki z XV w., w którym aktualnie znajduje się siedziba Muzeum Rybołówstwa. Zabytkowym obiektem jest również latarnia morska. Położona jest ona na końcu Mierzei Helskiej w mieście Hel. Wieża latarni ma wysokość 41,50 m. Została ona wybudowana w roku 1942 kilkanaście metrów od fundamentów starej latarni, która została wysadzona w powietrze podczas obrony Helu we wrześniu 1939 roku przez polskich saperów aby utrudnić celowanie artylerii niemieckiej.

Na Helu znajduje się port morski z przystanią rybacką, jachtową i żeglugi pasażerskiej. W pobliżu portu mieści się słynne helskie fokarium. Celem placówki jest pomoc w odtworzeniu i ochronie fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Wyleczone tu foki wypuszcza się na wolność. Osobiście udało mi się napotkać jedną z fok wypuszczonych na wolność na plaży w okolicy Jastrzębiej Góry.