Szlakiem Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd biegnie w kierunku od Krakowa do Częstochowy i jest położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. W XIV wieku wybudowano tutaj szereg warownych zamków. Położone są one wśród pięknych wapiennych ostańców, pośród malowniczych pagórków porośniętych lasami. Zamki znajdujące się na szlaku to:

DSC02520_zmniejszacz-pl_520937

 • Odrestaurowany Zamek Rycerski w Korzkwi
 • Ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie
 • Zamek Królewski w Pieskowej Skale
 • Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie
 • Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie
 • Ruiny Zamku Rycerskiego w Smoleniu
 • Ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy
 • Ruiny Zamku Rycerskiego “Ogrodzieniec” w Ogrodzieńcu
 • Ruiny Zamku Rycerskiego “Bąkowiec” w Morsku
 • Zrekonstruowany Zamek Królewski w Bobolicach
 • Ruiny Zamku Rycerskiego koło Mirowa
 • Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie koło Częstochowy

Historie tych zamków owiane są wieloma legendami.

DSC02469_zmniejszacz-pl_928146

Legenda zamków Mirowa i Bobolic

Właścicielami zamków byli dwaj bracia bliźniacy. Spragnieni częstych kontaktów ze sobą połączyli swe zamki podziemnym przejściem, w którym często się spotykali, rozmawiali ze sobą omawiając bieżące sprawy.

DSC02460_zmniejszacz-pl_593511

Któregoś dnia odziedziczyli znaczny skarb zmarłym krewnym. Skarb ten ukryli w murach podziemnego przejścia , a na straży postawili znajomą obu braciom czarownicę, o urodzie, która odstraszała potencjalnych poszukiwaczy skarbów równie skutecznie co czary.

DSC02492_zmniejszacz-pl_134311

Pewnego razu, z jednej z wypraw wojennych, jeden z braci mieszkający w zamku w Bobolicach przywiózł brankę,  w której zakochał się bez pamięci i zabrał ją z sobą do domu. Dziewczyna była niezwykłej urody i kiedy ujrzał  ją brat bliźniak, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia.

DSC02503_zmniejszacz-pl_374208

Właściciel Bobolic szybko zorientował się w sytuacji. A że uniósł się gniewem i poczuł straszliwą zazdrość postanowił ukryć dziewczynę, by mieć ją tylko dla siebie. Za najwłaściwsze uznał miejsce, gdzie ukryte były skarby, przy którym dzień i noc czuwała czarownica.

DSC02501_zmniejszacz-pl_385459

Pan z Mirowa zakradał się do podziemi co noc, kiedy czarownica latała na sabaty na Łysej Górze i zjednał sobie przychylność dziewczyny. Tajemnica ta wydała się jednak, ponieważ pies czarownicy stojący na straży podczas jej nieobecności  ujadał niestrudzenie za każdym razem, gdy brat z Mirowa odwiedzał ukochaną. Hałas ten zaintrygował brata z Bobolic, który udał się wreszcie któregoś dnia, by sprawdzić co się dzieje w podziemnym przejściu. Zastawszy parę wpadł w gniew i ugodził mieczem śmiertelnie swojego brata.  W tej samej chwili z nieba spadł piorun i raził śmiertelnie bratobójcę.

DSC02429_zmniejszacz-pl_668476

A więziona dziewczyna podobno przebywa wciąż w podziemiach, razem ze skarbami, gdzie nadal pilnuje jej czarownica i jej pies. A gdy czarownica leci na sabat, na wieży zamkowej pojawia się postać stojącej nieruchomo kobiety w bieli.