Szlakiem polskich latarni morskich

Polskie wybrzeże Bałtyku usiane jest  latarniami morskimi. Każda z nich ma unikalną konstrukcję i kolory…

194726_DSC00166Latarnie morskie służą do oznakowania niebezpieczeństw nawigacyjnych np. mielizn, czy raf a także niebezpiecznych linii brzegowych. Bardzo często oznaczają wejścia do portów morskich. W Polsce obecnie mamy 15 czynnych latarni morskich (Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Jarosławiec, Darłowo, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk Port Północny, Krynica Morska), 3 wygaszone (Rozewie, Półwysep Helski Góra Szwedów, Nowy Port zabytkowa latarnia miasta Gdańsk) a także 3 inne obiekty, które powszechnie są nazwane latarniami (Sopot, Władysławowo, falochron na Westerplatte).

Latarnia morska Rozewie uruchomiona została w 1822 roku. Legenda głosi, że w XVII wieku w okolicach Rozewia rozbił się szwedzki statek, którego cała załoga wraz z kapitanem zginęła. Ocalała tylko córka kapitana, uratowana przez rybaka. Zrozpaczona, zamieszkała w Rozewiu i postanowiła co noc rozpalać ognisko na wzgórzu, by innych żeglarzy nie spotkał taki sam los.  [Wikipedia]194839_DSC03374

Aktualnie obok latarni morskiej znajdują się przeznaczone do zwiedzania, wyremontowane i udostępnione budynki piekarni, maszynowni  i stodoły. W pobliżu stoi również nieczynna wieża starej latarni. Latarnia ma wysokość 32,7 m.

Latarnia morska Hel położona jest na końcu Mierzei Helskiej w mieście Hel. Wieża latarni ma wysokość 41,50 m. Została ona wybudowana w roku 1942 kilkanaście metrów od fundamentów starej latarni, która została wysadzona w powietrze podczas obrony Helu we wrześniu 1939 roku przez polskich saperów aby utrudnić celowanie artylerii niemieckiej.194834_DSC03210

Pomiędzy Latarnią Morską Jastarnia i Hel znajduje się nieczynna już latarnia morska w granicach administracyjnych miasta Hel na szczycie wzniesienia Góra Szwedów. Latarnia ta jest nieczynna od roku 1990. Jest to 17-metrowa stalowa konstrukcji ustawiona na betonowej podbudowie o wysokości około 2 metrów. Latarnia Góra Szwedów była niedostępna dla zwiedzających, gdyż znajdowała się na terenie wojskowym. Obecnie latarnia, która jest obiektem zabytkowym jest zdewastowana i niszczeje. Miejsce warto zobaczyć ze względu na widok jaki rozciąga się ze wzniesienia, na którym postawiona jest latarnia.

295667_DSC00291Latarnia morska Krynica Morska jest położona na Mierzei Wiślanej w mieście Krynica Morska. Jej wysokość to 26,5 m.

Obecna latarnia powstała w latach pięćdziesiątych XIX w obok ruin starej latarni, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Pierwsza latarnia morska w Krynicy Morskiej została uruchomiona w roku 1895, została zniszczona przez wycofujących się żołnierzy niemieckich. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania od początku maja do końca września.  Ze szczytu latarni rozciąga się widok na morze i Zalew Wiślany.

301464_DSC00312Latarnia morska Stilo jest położona około 3 km od miejscowości Sasino. Jej wysokość to 33,4 m. Jest to jedna z dwóch polskich latarni wykonana całkowicie z elementów metalowych. Jej cechą charakterystyczną są trzy kolory czarny, biały i czerwony. Latarnia jest usytuowana na wzniesieniu wydmy około 1000 m od morza. Roztacza się z niej piękny widok na okolicę. Jest jednym z ciekawych obiektów do zwiedzenia, położonych wzdłuż Międzynarodowego Szlaku Rowerowego wokół Bałtyku R-10.

Kilka metrów od latarni znajduje się domek latarników, w którym obowiązki latarnika wypełnia także kobieta.

Latarnia morska Jastarnia (Bliza) – Jest 329922_DSC03619najmniejszą latarnią w Polsce. Jej wysokość to 13,3 m. Jest jedną z dwóch latarni w Polsce wykonanej z elementów metalowych. Latarnia w Jastarni została wybudowana w 1950 roku w miejscu poprzedniej latarni wysadzonej po rozpoczęciu działań wojennych na początku II Wojny Światowej. Latarnię można obejrzeć tylko od zewnątrz, gdyż nie jest udostępniona do zwiedzania.

Światło nawigacyjne w Sopocie – w Sopocie znajduje się obiekt nawigacyjny, który formalnie nie jest latarnią morską, aczkolwiek jest tak nazywany. Jest on zlokalizowany w pobliżu sopockiego molo. Początkowo był to komin szpitala reumatologicznego, który został przebudowany i stał się źródłem światła. Wieża “latarni morskiej” jest udostępniona do zwiedzania.