Szlakiem zamków gotyckich

Na Warmii, Mazurach i Kaszubach znajduje się wiele zamków i budowli wartych odwiedzenia. To właśnie tam został wyznaczony samochodowy szlak zamków, który obejmuje 12 zamków gotyckich. Należą do nich zamki: krzyżackie w Bytowie, Malborku, Sztumie, Nidzicy, Ostródzie, Kętrzynie, Rynie, Gniewie i Nowem, biskupi w Lidzbarku Warmińskim i kapitulne w Kwidzynie i Olsztynie…

Zamek krzyżacki w Malborku

DSC07318_zmniejszacz-pl_494062 W Malborku, na prawym brzegu Nogatu stoi gotycki, warowny zamek. Jest to jedna z największych twierdz średniowiecznej Europy. Został on wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457. Do tego też czasu był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. Później przez ponad trzysta lat był rezydencją królów Polski. Poważne zniszczenia  zamku nastąpiły podczas “potopu szwedzkiego”. Zdewastowany został w latach 1773–1804 po zajęciu przez Prusaków i zniszczony w 1945 roku. Po wojnie zrekonstruowany a w grudniu 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

DSC07325_zmniejszacz-pl_58439Malbork w 1410 roku był oblegany przez wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły po bitwie grunwaldzkiej. Zgodnie z zapisami w kronikach, w lecie 1411 roku podczas oblężenia zamku, w czasie pobytu najważniejszych osób zakonu, zdrajca znajdujący się w nim wywiesił w refektarzu letnim za oknem czerwoną flagę. Na ten znak oblężnicy mieli wystrzelić z armaty 80-kilogramową kulę, która miała wlecieć do pomieszczenia i uderzyć  w jedyny filar podtrzymujący całą konstrukcję. Ominęła go jednak kilka centymetrów. Fragment kuli tkwi do dzisiaj w murach zamku.

Już od czternastu lat rycerze z całej Europy spotkają się w cieniu krzyżackiej twierdzy, aby przez trzy kolejne dni zmagać się z walecznymi zakonnikami.  Tak co roku w Malborku odbywają się inscenizacje bitwy o zamek upamiętniające wydarzenia z XV wieku.

Zamek krzyżacki w Nidzicy

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie