Wenecja

Wenecja nazywana jest najpiękniejszym miastem świata. To niezwykłe miasto, w którym barwne zabytkowe budynki wyrastają pomiędzy malowniczymi kanałami, w których odbijające się promienie słońca tworzą piękne refleksy, po prostu trzeba zobaczyć…

Miasto to leży na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Jest to miasto kanałów, w którym w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo.

WENECJAZałożone zostało na wyspie w 452 roku przez ludność uciekającą przed najazdami barbarzyńskiego plemienia Hunów.

Wenecja była państwem o ustroju republikańskim. Głową państwa był doża Wenecji wybierany w wyborach przez miejską arystokrację i sprawujący tą funkcję dożywotnio. Państwo było wielonarodowościowe, wielokulturowe i wieloreligijne.

DSC04361_zmniejszacz-pl_26657Wenecja kontrolowała wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu i inne wyspy. Prowadziła handel ze wschodem w zakresie jedwabiu i przypraw.

Kiedy w XV wieku Vasco da Gama dotarł do Indii, otwierając nową, dłuższą, ale i bezpieczniejszą drogę do tego półwyspu znaczenie Wenecji zaczęło słabnąć, choć do końca pozostała miastem łączącym Wschód z Zachodem a także miastem sztuki i architektury.

DSC03951_zmniejszacz-pl_144452

Z okresu największego rozkwitu Wenecji (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta. Ich bogactwo i forma decyduje znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki w skali ogólnoświatowej.

DSC03888_zmniejszacz-pl_512715Składa się ona z sześciu dzielnic. Z każdej strony Canale Grande (głównej wodnej arterii miasta) leżą trzy dzielnice.

Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki ulegają powoli zniszczeniu nadal jednak panuje tutaj niezwykła atmosfera a wygląd miasta robi bajkowe wrażenie.

Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru podczas karnawału są maski.

Za czasów Mussoliniego wprowadzono zakaz noszenia masek w czasie karnawału. W roku 1979 przywrócono ten zwyczaj. Od tego czasu kolorowe maski są sprzedawane w całym mieście. Jest to jedna z tradycyjnych pamiątek, którą można tutaj zakupić.